760 kez okunmuştur.

 
 Ana Sayfa > Hac ve Umre Bilgileri > Hacca gidecek kadınlarla ilgili sorulan bazı soru ve cevaplar
 


 
Hacca gidecek kadınlarla ilgili sorulan bazı soru ve cevaplar

Hac ya da umreye gitmek isteyen kadınlar konusunda çok sorulan soru ve cevaplar

Sual: Mahremi olmayan kadınların, Safii mezhebini taklit ederek hacca gitmeleri caiz midir?

CEVAP

Hanefi mezhebinde, kadının mahremsiz sefere çıkması, hacca gitmesi haramdır. Şafii mezhebinde, kadının mahremi olmadan, emin kadınlarla birlikte hacca gitmesi caizdir. Hanefi kadın, Şafii’yi taklit ederek, böyle hacca gidemez. Çünkü mezhep taklidi, ancak emrolunan bir is yapılırken, meşakkat, sıkıntı olduğu zaman, bu sıkıntıdan kurtulmak içindir. Mahrem bir erkeği bulunmayan kadının hacca gitmesi emrolunmadi ki, Şafii’yi taklit etmek lazım olsun. Yani mahremi olmayan kadına hac farz olmaz. Hadis-i şerifte buyruldu ki:

(Kadın, yanında bir mahremi olmadan hacca gidemez.) [Bezzar]

 Kadın mahremi ile hacca giderken yolda, mahremi ölse, zaruret olduğu için Şafii mezhebini taklit eder. Yani mahreminin ölmesi, Şafii mezhebini taklit etmesi için özür olur. Hacca giden Şafii bir erkeğin, hanımına veya yabancı kadınlara, Şafii bir kadının da kocasına veya yabancı erkeklere dokunmaması çok zordur. Dokununca da abdesti bozulur. Sık sık abdest almak da zor veya imkansız olur. İşte bu sıkıntıdan kurtulmak için Şafiilerin, Hanefi’yi taklit etmeleri, caiz ve lazım olur.

  Sual: Bazıları, 3 kadının bir arada hacca gidebileceğini söylüyorlar. Dinimizde böyle bir şey var midir?

CEVAP

Dinimizde böyle bir şey yoktur. (Üç kadın hacca gider) demek dinimize aykırıdır. Kadınlar ne kadar çok olursa olsun, Hanefi’de mahremsiz hacca gidemez.

  Sual: Bir kadın, eniştesi veya kayınbiraderi ile, uzun yola çıkabilir mi ve hacca gidebilir mi?

CEVAP

Enişte ve kayınbirader, mahrem akraba olmadığı için bunlarla yalnız kalmak günah olduğu gibi uzun yola gitmek de caiz değildir. Hadis-i şeriflerde buyruldu ki:

(Allah’a ve Ahirete inanan bir kadının, yanında babası veya oğlu veya kocası veya erkek kardeşi veya bir mahremi olmadan üç günlük ve daha fazla bir yola gitmesi helal olmaz.) [Buhari]

 (Kocası veya mahremi olmayan Müslüman bir kadının hacca gitmesi helal olmaz.) [Taberani]

Ancak bir zaruret veya ihtiyaç olunca, mesela mahrem kimse bulamayıp sefere de çıkmak lazım olunca, yanında mahrem erkekleri bulunan saliha hanımlarla beraber gitmek caiz olur. Fasik akraba yerine, salih olan yabancılar tercih edilir. Salih kimse, insanin düşmanı bile olsa, haram islemekten korktuğu için malımıza, canımıza, ırzımıza zarar vermez. Seferde olan bir hanim ise, yanında mahrem akrabası olmasa da, beyinin ikamet ettiği yere gelebilir.

Sual: Geçen sene bazı şirketler, kadınlar beraber olunca fizana da gidebilirler diyerek bizi hacca götürdüler. Uygun oldu mu?

CEVAP

Hayır. Peygamber efendimiz gidemez buyuruyor. Yanlis yapmışsınız, tövbe etmeniz gerekir.

 Sual: Kadın Almanya’dan Türkiye’ye yalnız gidebiliyor da hacca niye gidemesin?

CEVAP

Bir kadın, zaruretsiz 104 kilometreden uzağa gidemez. Giden varsa günah isliyor demektir. Fakat götürecek kimsesi yoksa veya gidecek durumda değilse, salih bir kimse ile memleketine gidebilir, fakat hacca, umreye gidemez.

 Sual: Dul bir kadının hacca gidebilmesi için bir erkekle nikahlanması dinimizde var mıdır?

CEVAP

Öyle bir şey yok. Hacca gidebilmek için birisi ile evlenmek gerekmez. Ama illa gideceğim derse, dul bayan, boşanma hakki kendi elinde olmak üzere nikâh yapabilir, muvakkat nikâh değil. Normal nikâh yapabilir. Gelince kocasını boşayabilir. Boşamak üzere nikâh olmaz. Normal nikâh yapılır, hacdan gelince boşanır veya boşanmaz onun bileceği is.

Sual: Annem, hacca gidince, kalabalıktan dolayı, haram islememek için tavaf yapamazsa, orada beni vekil edebilir mi?

CEVAP

Vekil edemez. Haram isleyerek de tavaf yapmaz. Bir yolunu bulmalıdır. Bulamazsa ben hac etmeden ölürsem yerime vekil gönderin diye vasiyet eder.

 Sual: Yaslı kadın, yaşlı ve salih erkekle umreye de gidebilir mi?

CEVAP

Sefere gider, umreye gidemez.

 Sual: Hacda haram islemeden haccedemeyen kadın, ne yapar?

CEVAP

Haram islemeden hac yapmaya çalışır. Haram islemeden hac yapamazsa, vasiyet etmelidir. Söyle vasiyet yapabilir:

(Ölene kadar hacca gidemezsem, yerime vekil gönderin.) [Ukud-üd-dürriyye]

 Sual: Hanimin nisabın üstünde bileziği var. Hacca gitmesi farz mıdır?

CEVAP

Parası olmak kâfi değildir. Hacca götürüp getirecek mahreminin bulunması da şarttır.

 Sual: Kadınlar ihrama girdikleri elbiseyi, ihramdan çıkıncaya kadar çıkarmamaları mi gerekiyor, mesela otelde iken basları açık durabilirler mi?

CEVAP

Durabilirler.

  Sual: Muayyen hâli yüzünden ziyaret tavafını yapamayan kadın ne yapar?

CEVAP

Temizlendikten sonra yapar.

 Sual: Hayzlı veya nifaslı kadın tavafı, sa’yi temizlenince, ömrünün sonuna kadar senenin herhangi bir ayinda yapabilir mi?

CEVAP

Evet. Fakat geciktirmemelidir.

 Sual: Hac yolcuğunda, kadınların erkeklerin yanında abdest almaları uygun mudur?

CEVAP

Harama önem vermemek çok tehlikelidir. Başkasının yanında, avret yerini açmadan su ile istinca yapamayan kimse, pislik fazla olsa bile, su ile istincadan vaz geçer. Avret yerini açmaz. Namazı öyle kılar. Açarsa, haram işlediği için fasık olur.

Tenha bir yer bulununca su ile istinca yapar ve namazını iade eder. Gusledecek kimse de tenha yer bulamazsa, teyemmüm eder. Çünkü bir emri yapmak, bir haram islemesine sebep olursa, haram islememek için, o emir terk edilir, yapılmaz. (R.Muhtar)

 Sual: Dul bir kadının mahremleri yoksa hacca mahremsiz gidebilir deniyor. Bir de hacda tavaf ederken kalabalıktan sıkışma oluyor, kadın erkek birbirine dokunsa da, zaruret olduğu için haram olmaz deniyor. Ayrıca hacda kadın yabancı erkeklerin yanında kollarını açarak abdest alabilir, necaset varsa temizleyebilir, hacda günah olmaz diyorlar. Bunlar doğru mudur?

CEVAP

Hiç birisi doğru değildir. Çünkü haramdan kaçmak, farzı yapmaktan önce gelir. Hadis-i şerifte, (Ufacık bir günahtan kaçınmak, bütün cin ve insanların ibadetleri toplamından daha iyidir) buyruldu. Haramdan kaçmanın sevabı, farzları yapmanın sevabından daha fazladır. Haram isleyerek farz yapılmaz. Farz ile haram bir araya gelince, yani farzı islerken haram islemek mecburiyeti olunca, haram islememek için farz tehir edilir.

 Sual: Bayan bir yazar, (Mahrem erkek akrabası olmadan kadın niye hacca gidemez ki? Âdetli iken niçin harem-i şerife giremez ve tavaf edemez ki? Mazeretli kadının Kâbe’yi tavaf edemeyeceği söyleniyor. Tanrı tavaf hakkini yalnız erkeğe verecek kadar adaletsiz midir? Diyelim ki kadın, hac esnasında regl oldu, ertesi sene gidince yine regl oldu. Ne olacak) diyor. (Dinin emrini bildirenlerin hepsinin psikologa ihtiyacı var) diyor. Buna nasıl cevap vermeli?

CEVAP

Önce günlük islerden örnek verelim:

Türkiye’de oy kullanma yaşı 18’dir. Milletvekili seçilme yaşı 30’dur. Simdi 17 yaşındaki bir gencin, (18 yaşındaki gençler, oy kullanıyorlar da, ben niçin oy kullanamıyorum. Bu ne adaletsizlik) demeye hakki var mıdır? Yirmi yaşındaki bir gencin de, (otuz yaşındakiler milletvekili adayı olurken, ben niye olamıyorum) demesi acaba normal midir? Bir avukatın, (Bana niçin doktorluk yaptırmıyorlar) demesi, bir doktorun da, (Bana niçin avukatlık yaptırmıyorlar. Böyle adalet olmaz) demesi normal midir? Asil böyle diyenler psikologluk değil midir? Birçok ülke, pasaportu olmayan kimseyi, geri çeviriyor, ülkesine koymuyor. Pasaportsuz birinin, (Herkes gidiyor, beni niye koymuyorlar? Bu ne adaletsizlik) demesi elbette yanlıştır.

Dinin sahibi de Allah’tır. Kuralları koyan O’dur. Kur’an-ı Kerimi gönderen O’dur. Kur’an-ı kerimi hadis-i şerifleriyle açıklayan Onun Peygamberidir.

En büyük Peygamberi Muhammed Aleyhisselam buyuruyor ki:

(Allahü teâlâya ve ahiret gününe inanan bir kadının, yanında babası veya oğlu veya kocası veya erkek kardeşi veya bir mahremi olmadan üç günlük ve daha fazla bir yola gitmesi helal olmaz.)

[Bu hadis-i şerifi, büyük hadis âlimlerinden imam-i Buhari hazretleri bildirmektedir.]

(Kocası veya mahremi olmayan Müslüman bir kadının, hacca gitmesi helal olmaz.)

[Bu hadis-i şerifi, büyük hadis âlimlerinden imam-i Taberani hazretleri bildirmektedir.]

 (Kadın, yanında bir mahremi [nikâh düşmeyen erkek akrabası] olmadan hacca gidemez.)

[Bu hadis-i şerifi, büyük hadis âlimlerinden imam-i Bezzar hazretleri bildirmektedir.]

Bayan yazar bunları bilmeyebilir. Bilmediği de meydandadır. Bilmediği konuları ele alıp da, bilenlerin yanında gülünç duruma düşmesi akil kâri midir? Regl olan bir kadının namaz kılmaması, oruç tutmaması ve tavaf yapmaması herhangi bir insanın düşüncesi değildir. Kadının muayyen özürlü iken Harem-i şerife girememesi de, su veya bu yazarın fikri değildir. Bunlar Allah’ın bildirdiği hükümdür. Bunları kimse değiştiremez. Pasaportsuz yabancı bir ülkeye gidilemediği gibi, temiz, abdestli olmayan da Harem-i şerife giremez.

 Bu konuda Allah’in sevgili Peygamberi buyuruyor ki:

(Hayzlı [regl, âdetli olan] kadın namaz kılamaz.)

[Bu hadis-i şerifi, büyük hadis âlimlerinden imam-i Ebu Davud hazretleri bildirmektedir.]

 (Kâbe’yi tavaf etmek, namaz kılmak gibidir. Namaz kılarken abdestli olmak gerektiği gibi, Kâbe’yi tavaf ederken de abdestli olmak gerekir.)

[Bu hadis-i serifi, büyük hadis âlimlerinden imam-i Tirmizi hazretleri bildirmektedir.]

 (Cünüp ile hayzlı veya nifaslı kadına mescide, camiye, harem-i şerife girmek helal olmaz.)

[Bu hadis-i şerifi, büyük hadis âlimlerinden imam-i Muhammed ibni Mace hazretleri bildirmektedir.]

 Kadın, tavaf ederken regl olursa, en fazla on gün bekler. Temizlenince tavaf eder. Ertesi sene gelmesine gerek yoktur. Telbiye sırasında sesini yükseltmemesi de yine dinimizin emridir. 

YASAL UYARI: 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapan erolkara.net bünyesinde yayınlanan yazı, haber ve videolar,kaynak göstermek veya ilgili sayfaya link vermek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda her türlü yasal haklarımız saklıdır.

 
 

Hac ve umre kutsal yolculuk - erolkarasiteleri

İletişimerolkarasiteleriFacebookTwitter
SİTENE EKLE
SIK KULLANILANLARA EKLE

ÖNEMLİ DUYURULAR


GELİŞMELERİ BİZDEN TAKİP EDİNİZ

2013 / 2014 umre broşürü ve fiyatları TIKLA ÖĞREN

2014 UMRE İNTERNET KAYIT

2014 YILI UMRE İÇİN İSTENEN BELGELER

HAC / UMRE KARGOLARI SORGULA
 


MEKKE MEDİNE CANLI İZLE

HAREMEYN


HAC VE UMRE VİDEOLARI

MEKKE'DE  EZAN VAKTİ
MEDİNE'DE EZAN VAKTİ
ŞEHİRLERİN EZAN VAKTİ
ÜLKELERİN EZAN VAKTİ

HAC VE UMRE'de SON EKLENEN

EROLKARA YAZILARI SON EKLENEN

EROLKARASİTELERİ'NE ULAŞINIZ


İSLAM

2011 UMRE GÜNLÜĞÜ

KUTSAL EMANETLER

KUTSAL EMANETLER

KUTSAL EMANETLER

AZİZ MAHMUT HÜDAYİ

HABERLER

ÇOCUK BAHÇESİ

VEFA SEMTİ VE HZ. ŞEYH VEFA KONEV

DİNİ VİDEOLAR

FİLM KLİP VİDEO