ANA SAYFA                    

 

erolkarasiteleri

HAC VE UMRE HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

PEYGAMBERİMİZİN  EVİ
(salat selam O'na olsun)

Peygamberimizin doğduğu binanın yerinde bugün bir 'halk kitaplığı' bulunuyor. Suudi Arabistan yönetimi Hazreti Muhammed (salat selam O'na olsun)'in dünyaya geldiği mekânın ziyaret yeri yapılmaması için buraya işte bu kitaplığı inşa ettirdi.
Arap yarımadasının 1925'te Abdülâziz bin Saud'un eline geçmesinden ve Vehhabi geleneklerine uyularak Mekke'deki Cennetu'l-Muallâ ve Medine'deki Cennetul-Baki mezarlıklarında bulunan türbelerin yıkılmasından sonra sıra İslâmiyet'in ilk günlerinden kalan diğer mekânların da ortadan kaldırılmasına geldi. Hazreti Muhammed SAV'nin doğduğu evin arazisi dümdüz edildi ve üzerinde eski devirlerden kalma ne varsa kaldırıldı. Sonraki senelerde buraya bir bina inşa edildi ve yapılan bu yeni bina halk kütüphanesi haline getirildi

 

 

YAŞADIĞIM 2004 HACCI

Bugün Peygamber Aleyhisselam’ın evinin olduğu yere gittim. Bugün evinden eser yok. Sadece arsası üzerine yapılmış bir kütüphane var. İnsanlar dua edip, namaz kılmaya çalışıyorlar. Görevliler engellemeye çalışıyor. Kâbe’ye yaklaşık 100 metre uzaklıkta bulunuyor. Hz. Amine’nin, Efendimiz’e (Aleyhisselam) hamile kaldığı evin bakımsız hali içimizi burkuyor. Önündeki kalabalığın arasına karışıp “Es salatu ves selamu aleyke ya Resulallah”, derken gönlünüzdeki burkuntunun gözlerinizde sicimleşmesine engel olamıyorsunuz. Duvarlara sürünen insanlara görevliler engel olamıyor. Bir mücadele var. Allah'ın sevgilisinden bir iz arıyorlar. Ancak çabalar nafile...  Neden korunmadığına şaşmıyoruz. Adamlar Kabe'yi bile ortadan kaldıracaklardı neredeyse , Osmanlı olmasaydı.... Şimdi kütüphane haline getirilmesine o kadar kızıyorum ki, bir Osmanlı seferi daha düzenlesek mi diyorum... Evin mahzun hali, İslam dünyasının mahzun haliyle bütünleşiyor ve insanı Efendimizin mahzuniyetine kadar götürüyor.

Kâbe’nin doğu yakasında bulunan Efendimizin evi, Osmanlılar tarafından yapılmış ancak Suudi idaresi bunu beğenmeyerek yıkmış ve bir bina kondurmuş. Ziyarete kapalı olan ev, hac sezonu sonrasında Mekkelilere hizmet ediyor. Şu anda kütüphane olarak kullanılan binada kütüphanenin ne zaman ziyaret edildiği de meçhul. İçimiz buruk bir Mescidül Harama bir de iki adım ötesindeki eve bakıyorum.

Saraylar diken Suudi Hükümeti, söz konusu olan Peygamber’in evi olunca ne hikmetse bakımsız metruk bırakmakta bir mahzur görmemiş.

Evin hemen sol tarafında zemzem çeşmeleri bulunuyor. Ellerine irili ufaklı kap alanlar zemzem doldurmak için çeşmelerin önünü tutmuş vaziyette.  bazı çeşmelerin önü ana- baba günü.. Yer yer münakaşa da çıkmıyor değil. Bir kız çocuğu elindeki bidonları doldururken bir yandan da kendinden daha küçük çocuğa doldurduklarını veriyor. Nedense dolduracağı bidonların sayısı hiç eksilmiyor. Arkadakiler kızınca bu sefer yeni gelen bidonları arkaya alıyor.

Bidonla zemzem suyu satmak isteyenlerin yüzünden diğerleri rahatça su alamıyorlar

 

 

 

Hazreti Muhammed 'in  doğduğu yer
(salat selam O'na olsun)

 

Murat BARDAKÇI

 

13 Aralık 2000, Hürriyet

Peygamberimizin doğduğu binanın yerinde bugün bir 'halk kitaplığı' bulunuyor. Suudi Arabistan yönetimi Hazreti Muhammed (salat selam O'na olsun)'in dünyaya geldiği mekânın ziyaret yeri yapılmaması için buraya işte bu kitaplığı inşa ettirdi.

Amine Hatun, Hazreti Muhammed'i bu sayfada fotoğrafını gördüğünüz binanın yerinde bulunan bir Mekke evinde dünyaya getirdi, peygamberimizin ilk çocukluk günleri burada geçti, büyükbabası Abdülmuttalib'in himayesine girene kadar burada yaşadı. Evin yer aldığı arazi, bir görüşe göre Hazreti Muhammed (salat selam O'na olsun)'in soyunun dayandığı Hâşim ailesine aitti. Mekke'nin ileri gelen ailelerinden biri olan Hâşimiler peygamberimizin dünyaya geldiği sırada gerçi eski zenginliklerini artık kaybetmişlerdi ancak Mekke'nin gene de saygı gören boylarından biriydiler. Hazreti Muhammed (salat selam O'na olsun)'in Mekke'de peygamberliğini ilân etmesinden etmesinden sonra karşısına büyük bir düşman gurubu çıkmış olmasına rağmen uzun bir müddet bu düşmanlara karşı koyabilmesi, mensubu olduğu ailenin gücünden kaynaklanıyordu.

Peygamberimizin dünyaya geldiği evin bulunduğu arazi, 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar muhafaza edildi ve herkesin büyük saygı gösterdiği bir mekân oldu. Arazinin bakımıyla 'Mekke Şerifleri' denilen ve Hazreti Muhammed (salat selam O'na olsun)'in soyundan gelen Mekke'nin idarecileri sorumluydular. Bu mekân hemen her hac ve umrede mutlaka ziyaret edilir, hacılar Mekke'den Medine'ye geçmeden önce buraya mutlaka uğrarlardı.

Arap yarımadasının 1925'te Abdülâziz bin Saud'un eline geçmesinden ve Vehhabi geleneklerine uyularak Mekke'deki Cennetu'l-Muallâ ve Medine'deki Cennetul-Baki mezarlıklarında bulunan türbelerin yıkılmasından sonra sıra İslâmiyet'in ilk günlerinden kalan diğer mekânların da ortadan kaldırılmasına geldi. Hazreti Muhammed (salat selam O'na olsun)'nin doğduğu evin arazisi dümdüz edildi ve üzerinde eski devirlerden kalma ne varsa kaldırıldı. Sonraki senelerde buraya bir bina inşa edildi ve yapılan bu yeni bina halk kütüphanesi haline getirildi.

İşte, Hazreti Muhammed (salat selam O'na olsun)'in doğduğu evin bugünkü hali. Bu ev şimdi Mekke'lilerin günlük gazetelere göz gezdirmelerine ve arada bir bir kitabın sayfalarını çevirmelerine yarıyor.

 erolkarasitelerinin HAC VE UMRE YOLUNDA OLANLARA hediyesidir

wordpress stats

İLETİŞİM
erolkara@msn.com