ANA SAYFA                    

 

erolkarasiteleri

HAC VE UMRE HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Tavaf

Tavaf’a Başlama Noktası   Yeryüzünde inşa edilen ilk bina olan Kâbe’de, Hacerü’l–esved tavafa başlama noktasıdır.
Hacer-ül Esved adı verilen taşın bulunduğu yer, geleneksel olarak tavafa başlama noktası kabul edilir. Rivayetlere göre bu taş, Hz. İbrahim tarafından özel olarak bulunduğu yere yerleştirilmiştir. Hacer-ül Esved, "siyah taş" anlamındadır.

Kabe'nin doğu köşesinde bulunan bu taş, yerden 1.5 m yüksekliktedir. Rengi sarıya çalan siyah olup, oval şeklindedir. Üzerinde kırmızı noktalar vardır. Yanları gümüşle kaplanmıştır. Hacılar tavafa Hacer-ül Esved'in hizasından başlarlar. Tavaf sırasında bu taşa doğru dönerek, ellerini kaldırarak selam verirler

Tavafa Ait Tavsiyeler:

 

1. Değerli hacı kardeşim! Tavafın Mescid-i Haram’ı selamlama olduğunu bilmelisin. Tavaf, Allah Teala’nın eda edilişi esnasında konuşmayı mubah kıldığı bir namazdır. Bundan dolayı küçük ve büyük pisliklerden temiz olmak ve avret yerinin kapalı olması gerekir.

2. Fazla beklemek kalabalığa neden olacağından Hacer-i Esved’i selamlarken çok bekleme.

3. Hacer-i Esved’i öpmek için sıkışıklık ve izdiham oluşturma. Çünkü Hacer-i Esved’i öpmek sünnet, kendine ve başkalarına eziyet vermemek ise vaciptir. Vacibin uygulanması sünnetten daha evladır. Allah en iyi bilendir.

4.Hacının tavaf esnasında huşu içinde olması ve kalbinin de başka şeyler ile meşgul olmaması müstehaptır.

5. Tavafta şavtları peşpeşe yapmak müekked sünnettir.

6. Tavaf esnasında parmakları kıtlatmak ve birbirine geçirmekten sakınınız. Aynı zamanda yemek, içmek, dua ve zikir dışında konuşmak da mekruhtur.

7. Küçük veya büyük abdesti sıkışmış halde tavaf yapmak mekruhtur.

8. Tavafın, Hatim’in içinden değil dışından yapılması gerekir. Eğer tavaf, Hatim’in içinden yapılırsa Kabe’nin bir kısmı tavaf edilmiş olur ve o şavt geçersiz sayılır.

9.  Tavaf esnasında sesinizi yükseltmeyiniz. Çünkü yüksek ses tavaf edenleri rahatsız edebilir.

10. Bütün şavtlarda remel (Remel: Tavafın ilk üçünde, erkeklerin kısa adımlarla, omuzları silkerek çalımlı yürümeleri. ) yapmayınız. Çünkü sünnet olan tavafın ilk üç şavtında remel yapmak olup diğer şavtlarda normal şekilde yürünür.

11. Remelin, ilk üç şavtta, ızdıbanın ( İztiba: Tavafa başlarken, ihramın ortasını sağ koltuk altından geçirip iki ucunu sol omuz üstüne getirmek)  ise bütün şavtlarda yapılması sünnettir.

12. Kadınların tavaf anında remel yapmaları ve sa’y anında hervele ( Hervele: Safâ ve Merve arasında sa’y yapılırken yeşil direkler arasında süratli ve çalımlı yürümek ) yapmaları sünnet değildir.

13. Namaz kılarken ızdıba yapmayınız.

14. Makam-ı İbrahim’e ve Kabe’nin duvarlarına elinizi yüzünüzü sürüp öpmeyiniz. Bu, sünnete aykırı olan bir bidattir. Allah her şeyin en doğrusunu bilir.

15. Eğer çok kalabalık ise tavaftan sonra Makam-ı İbrahim’in arkasında namaz kılmak için ısrar etmeyiniz. Harem-i Şerif’in herhangi bir yerinde de kılmanız caizdir.

16.Kadınların ihramdan çıkarken (saçlarını kısaltırken) saçlarını erkeklere göstermemeleri gerekir.

 

EN KOLAY TAVAF YAPMA TÜYOLARI

Sabah 8'den itibaren 11'e kadar tavaf yapabilirsiniz. 11 ile 13.30 arası uzak durun. Eğer sürekli tavaf halinde olmak istiyorsanız 13.30'dan itibaren gidebilirsiniz. Ama en iyisi ikindi namazından sonra gitmeyi düşünün. Hac zamanı Kâbe'yi boş bulmanız mümkün değil. Yatsı namazından yarım saat sonrası ile saat 03.00 arası en rahat tavaf yapılacak zaman dilimi. Bilhassa sıcak günlerde her hacı bu saatlerri düşündüğünden çok kalabalık olacağından yine siz sabah 8 den öğlene kadar olan zaman dilimini seçin  

 

Tavaf sırasında Hacer-ül Esved taşına, Kâbe'ye ya da Makam-ı İbrahim'e dokunmak istiyorsanız acele etmeden sol adımınızı biraz içeri doğru atın. Her adımda sola doğru kayın, ama acele etmeyin, yavaş yavaş yaparsanız üçüncü turun sonunda kendinizi Kâbe duvarının dibinde bulursunuz. Kâbe'ye dokunmak için biraz itiş kakışı göze almanız gerekecek. O kadar sıkıntıyı yaşamayı göze almalısınız.

Tavafa Niyet

Umreci tavafa başlamak üzere Hacer-i Esved’in hizasına gelerek niyet edip tavafa başlar.

اَللَّهُمَّ إنِّي أُرِيدُ طَوَاف الْعُمْرَةَ فَيَسِّرْهُ لِي وَتَقَبَّلْهُ مِنِّي


Allahumme inni üridü tavafel umrete fe yessirhu li ve tekabbelhu minni
“Allah’ım! Senin rızan için umre tavafı yapmak istiyorum. Onu bana kolaylaştır ve benden kabul eyle.”

Mültezem’de Okunacak Dua

اَللَّهُمَّ يَا رَبَّ الْبَيْتِ الْعَتيِقِ، أعْتِقْ رِقَابَنَا وَرِقَابَ ابَائِنا وَأُمَّهاتِنا وَاِخْوانِنا وَأَوْلاَدِنا مِنَ الناَّرِ يا ذا الْجُودِ وَالْكَرَمِ وَالْفَضْلِ وَالْمَنِّ وَالْعَطاءِ وَالاِحْسَانِ. اَللَّهُمَّ أحْسِنْ عاقِبَتَنا في الاُمُورِ كُلِّها وَأجِرْنا مِنْ خِزْيِ الدُّنْيا وَعَذابِ الآخِرَةِ. اَللَّهُمَّ اِنِّي عَبْدُكَ وَابْنُ عَبْدِكَ واقِفٌ تَحْتَ بابِكَ مُلْتَزِمٌ بِأَعْتاَبِكَ مُتَذَلِّلٌ بَيْنَ يَدَيكَ، أَرْجو رَحْمَتَكَ وَأَخْشي عَذابَكَ، يا قَديمَ الاِحْسانِ. اَللَّهُمَّ اِنِّي أَسئَلُكَ أَنْ تَرْفَعَ ذِكْري وَ تَضَع وِزْرِي وَ تُصْلِحَ اَمْرِي وَتُطَهِّرَ قَلْبِي وَتُنَوِّرَ لِي فِي قَبْرِي وَتَغْفِرَلِي ذَنْبِي. وَأسْئَلُكَ الدَّرَجاتِ الْعُلى مِنَ الْجَنَّةِ

“Allahümme ya Rabbe-l beytil atik, a’tik rikabena ve rikabe abaina ve ümmehatina ve ihvanina ve evladina mine-n nari. Ya zel cudi vel kerami vel fadli vel menni vel atai vel ihsan. Allahümme ahsin akibetena fil umuri külliha ve ecirna min hizyid-dünya ve azabil ahirati. Allahümme inni abdüke vebni abdike vakifun tahte babike Mültezimun bi e’tabike mütezellilun beyne yedeyke, ercu rahmeteke ve ehşa azabeke, Ya kadimel ihsan. Allahümme inni es’elüke en terfea zikri ve teda’a vizri ve tusliha emri ve tutahhira kalbi ve tünevvira li fi kabri ve tağfira li zenbi. Ve es’elüke-d deracatil ula minel cennet.”

“Ey Kabe’nin Rabbi olan Allah’ım! Bizi, anne ve babalarımızı, eşlerimizi, çocuklarımızı, kardeşlerimizi, akrabamızı, dostlarımızı, milletimizi ve bütün Müslümanları cehennem ateşinden azat eyle. Allah’ım! Sen çok iyilik, ikram, nimet, lütuf, fazilet ve ihsan sahibisin. Kulların için hazırladığın dünya ve ahiret nimetlerinden bize de ihsan eyle, bütün işlerimizin sonunu hayır eyle. Dünya sıkıntılarından ve ahiret azabından bizleri koru.
Allah’ım Sana muhtaç bir kulun olarak kapına geldim ve eşiğine baş koydum. Senin yüce zatının önünde zelil ve bitkin halde, affını ve rahmetini istiyor, azabından korktuğumu sana arz ediyorum. Ey ihsanı sonsuz olan Allah’ım! Bize dünya ve ahirette hayırlar ve güzellikler ihsan eyle, kapından boş çevirme. Allah’ım! Bu dualarımı Senin yüce makamına ulaştırmanı, üzerimden günah yüklerini almanı, işlerimi düzene koymanı, kalbimden kötülük lekelerini silmeni, kalbimi nurlandırmanı, hatalarımı bağışlamanı ve Cennet’teki yüce makam ve mevkileri istiyorum, lütfunla ihsan eyle.”


Tavaf Duaları:


1. Şavtta okunacak dua

سُبْحَانَ اللَّهِ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ وَلاَ إلَهَ إلاَّ اللَّهُ وَاللَّهُ أكْبَرْ، وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إلاَّ بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيم، وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم، أللَّهُمَّ إيمَانًا بِكَ وَتَصْدِيقًا بِكِتَابِكَ وَوَفَاءً بِعَهْدِكَ وَاتِّبَاعًا لِسُنَّةِ نَبِيِّكَ وَحَبِيبِكَ مُحَمَّدٍ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم، أللَّهُمَّ إنِّي أسْألُكَ الْعَفْوَ وَالْعَافِيَةَ وَالْمُعَافَاةَ الدَّائِمَةَ فىِ الدِّينِ وَالدُّنْياَ وَالْآخِرَةِ وَالْفَوْزَ بِالجَنَّةِ وَالنَّجاَةَ مِنَ النَّارِ

Rükn-i Yemani Köşesinden İtibaren okunacak

رَبَّناَ آتِناَ فىِ الدُّنْياَ حَسَنَةً وَفىِ الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِناَ عَذَابَ النَّارِ، وَأدْخِلْناَ الْجَنَّةَ مَعَ الأبْرَارِ ياَ عَزِيزُ يَا غَفَّارُ ياَرَبَّ الْعاَلَمِينَ .

Sübhanellahi vel hamdulillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber, vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim, vessalatü vesselamu ala rasulina muhammedin sallallahu aleyhi vesellem, Allahumme imanen bike ve tasdikan bi kitabike ve vefaen biahdike vettibaen lisünneti nebiyyike ve habibike muhammedin sallallahu aleyhi vesellem. Allahumme inni es’elukel afve vel afiyete vel muafated-daimete fiddini veddünya vel ahireti, vel fevze bil cenneti vennecate minennari, Rabbena atina fiddünya haseneten vefil ahireti haseneten ve kina azabennar, ve edhilnel cennete maal ebrar, ya azizu ya gaffar ya rabbel alemin.

“Allah’ım! Seni bütün noksan sıfatlardan tenzih ve tesbih ederim. Ey Rabbim! Hamd sana mahsustur, senden başka ilah yoktur ve sen en büyüksün. Ey yüce ve Azim olan Allah’ım! Emirlerine uymam ve yasaklarından sakınmam için gerekli güç ve kuvvet ancak sendedir. Razı olacağın şekilde olmamı bana nasip eyle. Salat ve selam, senin Rasulün Hz.Muhammed (s.a.v.)’in üzerine olsun. Allah’ım! Sana iman ediyor ve kitabını tasdik ediyorum. Sana verdiğim söz ve ahde bağlı kalıyorum. Sevgili peygamberin Hz.Muhammed (s.a.v.)’in sünnetine uyarak bu ibadeti yapıyorum.Allah’ım! Günahlarımı affeyle, bana sağlık, sıhhat ve daimi afiyet ver. Allah’ım! Bana dinimde, dünyamda ve ahiretimde güzellikler ihsan eyle. Allah’ım! Cennetini kazanmayı ve cehennemden kurtulmayı nasip eyle.Ey Rabbimiz! Bize dünya ve ahiret güzelliklerini ver. Bizi cehennem azabından koru, sevgili ve salih kullarınla birlikte cennetine al. Ey Alemlerin Rabbi! Aziz ve bağışlayıcı olan Allah’ım! Günahlarımızı affeyle.”

2. Şavtta okunacak dua

سُبْحَانَ اللَّهِ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ وَلاَ إلَهَ إلاَّ اللَّهُ وَاللَّهُ أكْبَرْ، وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إلاَّ بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيم، وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم، أللَّهُمَّ إيمَانًا بِكَ وَتَصْدِيقًا بِكِتَابِكَ وَوَفَاءً بِعَهْدِكَ وَاتِّبَاعًا لِسُنَّةِ نَبِيِّكَ وَحَبِيبِكَ مُحَمَّدٍ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمْ، أللَّهُمَّ إنَّ هَذاَ الْبَيْتَ بَيْتُكَ، وَالْحَرَمَ حَرَمُكَ، وَلْأمْنَ أمْنُكَ وَالْعَبْدَ عَبْدُكَ وَابْنُ عَبْدِكَ، وَهَذاَ مَقاَمُ الْعَائِذِ بِكَ مِنَ النَّارِ، فَحَرِّمْ لُحُومَناَ وَبَشَرَتَناَ عَلىَ النَّارِ، أللَّهُمَّ حَبِّبْ إلَيْناَ الْإيمَانَ وَزَيِّنْهُ فىِ قُلُوبِناَ، وَكَرِّهْ إلَيْناَ الْكُفْرَ وَالْفُسُوقَ وَالْعِصْياَنَ وَاجْعَلْناَ مِنَ الرَّاشِدِينَ، أللَّهُمَّ قِناَ عَذاَبَكَ يَوْمَ تُبْعَثُ عِباَدَكَ، أللَّهُمَّ ارْزُقْنِي الْجَنَّةَ بِغَيْرِ حِساَبْ، رَبَّناَ آتِناَ فىِ الدُّنْياَ حَسَنَةً وَفىِ الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِناَ عَذَابَ النَّارِ، وَأدْخِلْناَ الْجَنَّةَ مَعَ الأبْرَارِ ياَ عَزِيزُ يَا غَفَّارُ ياَرَبَّ الْعاَلَمِينَ .

Sübhanellahi vel hamdulillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber, vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim, vessalatü vesselamu ala rasulina muhammedin sallallahu aleyhi vesellem, Allahumme imanen bike ve tasdikan bi kitabike ve vefaen biahdike vettibaen lisünneti nebiyyike ve habibike muhammedin sallallahu aleyhi vesellem. Allahumme inne hazel beyte beytuke, vel harame haramuke, vel emne emnuke vel abde abduke vebnu abdike, ve haza makamul aizi bike minennar, feharrim luhumena ve beşeretena alennar, Allahumme habbib ileynel imane ve zeyyinhu fi kulubina, ve kerrih ileynel küfre vel fusuka vel isyan vec’alna minerraşidin, Allahumme kina azabeke yevme tübasü ibadeke, Allahummerzuknal cennete bi ğayri hisab, Rabbena atina fiddünya haseneten ve fil ahireti haseneten ve kina azabennar, ve edhilnel cennete maal ebrar ya azizu ya gaffar ya rabbel alemin.

“Allah’ım! Seni bütün noksan sıfatlardan tenzih ve tesbih ederim. Ey Rabbim! Hamd sana mahsustur, senden başka ilah yoktur ve sen en büyüksün. Ey yüce ve Azim olan Allah’ım! Emirlerine uymam ve yasaklarından sakınmam için gerekli güç ve kuvvet ancak sendedir. Razı olacağın şekilde olmamı bana nasip eyle. Salat ve selam, senin Rasulün Hz.Muhammed (s.a.v.)’in üzerine olsun. Ey Allah’ım! İbadetlerimizde kıble olarak yöneldiğimiz şu Kabe, senin beytindir. Bulunduğumuz bu belde, senin haremindir. Burada kalplerimize verdiğin emniyet ve huzur sendendir. Bütün insanlar senin kulundur ve ben de senin kulunum. Burası ise cehennem ateşinden sana sığınma makamıdır. Bu makamda yalvarıyoruz: etlerimizi ve tenlerimizi ateşten koru. Bize cehennem ateşini haram kıl Allah’ım. Ya Rabbi! Bize imanı sevdir ve kalplerimizi iman nuruyla süsle. Seni inkar etmeyi, sana asi olmayı ve günah işlemeyi bize kötü göster. Bizi iman ve ibadetle olgunlaşan kullarından eyle. Allah’ım! Kullarını tekrar dirilteceğin kıyamet gününün azabından beni koru ve hesaba çekilmeden cennete girmeyi nasip eyle.”

3. Şavtta okunacak dua

سُبْحَانَ اللَّهِ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ وَلاَ إلَهَ إلاَّ اللَّهُ وَاللَّهُ أكْبَرُ ، وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إلاَّ بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيم، وَالصَّلاَ ةُ وَالسَّلاَ مُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمْ، أللَّهُمَّ إيمَانًا بِكَ وَتَصْدِيقًا بِكِتَابِكَ وَوَفَاءً بِعَهْدِكَ وَاتِّبَاعًا لِسُنَّةِ نَبِيِّكَ وَحَبِيبِكَ مُحَمَّدٍ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم، أللَّهُمَّ إنِّي أعُوذُ بِكَ مِنَ الشَّكِّ وَالشِّرْكِ والشِّقاَقِ وَالنِّفاَقِ وَسُوءِ لْأخْلاَقِ، وَسُوءِ الْمَنْظَرِ وَالْمُنْقَلَبِ فىِ الْماَلِ وَلْأهْلِ وَالْوَ لَدِ، اللَّهُمَّ إنِّي أسْألُكَ رِضاَكَ وَالْجَنَّةَ، وَأعُوذُ بِكَ مِنْ سَخَطِكَ وَالنَّارِ، أللَّهُمَّ إنَّي أعُوذُ بِكَ مِنْ فِتْنَةِ الْقَبْرِ، وَأعُوذُ بِكَ مِنْ فَتْنَةِ الْمَحْياَ وَالْمَماَتِ،
رَبَّناَ آتِناَ فىِ الدُّنْياَ حَسَنَةً وَفىِ الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِناَ عَذَابَ النَّارِ، وَأدْخِلْناَ الْجَنَّةَ مَعَ الأبْرَارِ ياَ عَزِيزُ يَا غَفَّارُ ياَرَبَّ الْعاَلَمِينَ .

Sübhanellahi vel hamdulillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber, vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim, vessalatü vesselamu ala rasulina muhammedin sallallahu aleyhi vesellem, Allahumme imanen bike ve tasdikan bi kitabike ve vefaen biahdike vettibaen lisünneti nebiyyike ve habibike muhammedin sallallahu aleyhi vesellem. Allahumme inni euzu bike mineş-şekki veş-şirki veş-şikaki ven-nifaki ve suil ahlaki, ve suil manzari vel munkalebi fil mali vel ehli vel veledi, Allahumme inni es’eluke ridake vel cenneh, ve euzu bike min sahatike vennar, Allahumme inni euzu bike min fitnetil kabri, ve euzu bike min fitnetil mahya vel memati. Rabbena atina fiddünya haseneten ve fil ahireti haseneten ve kina azabennar, ve edhilnel cennete maal ebrar ya azizu ya gaffar ya rabbel alemin.

“Allah’ım! Seni bütün noksan sıfatlardan tenzih ve tesbih ederim. Ey Rabbim! Hamd sana mahsustur, senden başka ilah yoktur ve sen en büyüksün. Ey yüce ve Azim olan Allah’ım! Emirlerine uymam ve yasaklarından sakınmam için gerekli güç ve kuvvet ancak sendedir. Razı olacağın şekilde olmamı bana nasip eyle. Salat ve selam, senin Rasulün Hz.Muhammed (s.a.v.)’in üzerine olsun. Allah’ım! Senin varlığın hususunda şüpheye düşmekten, şirkten, bölücülükte, ikiyüzlülükten, kötü ahlaktan, servetime, sıhhatime, aileme, akrabama, dostlarıma ve İslam ümmetine gelebilecek afetler, musibetler ve kötü hallerden sana sığınıyorum. Allah’ım! Senin rızanı ve cennetini istiyorum, nasip eyle. Gazabından ve cehennem ateşinden sana sığınıyorum, muhafaza eyle. Allah’ım! Kabir ahvali ve azabından sana sığınıyorum. Hayatta ve ölüm anında karşılaşacağım her türlü imtihan ve kötülüklerden sana sığınıyorum. Beni başarılı kıl ve muhafaza eyle.”

4. Şavtta okunacak dua

سُبْحَانَ اللَّهِ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ وَلاَ إلَهَ إلاَّ اللَّهُ وَاللَّهُ أكْبَرْ، وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إلاَّ بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيم، وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم، أللَّهُمَّ إيمَانًا بِكَ وَتَصْدِيقًا بِكِتَابِكَ وَوَفَاءً بِعَهْدِكَ وَاتِّبَاعًا لِسُنَّةِ نَبِيِّكَ وَحَبِيبِكَ مُحَمَّدٍ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم، أللَّهُمَّ اجْعَلْهُ عُمْرَةً مَبْرُوراً وَسَعْياً مَشْكُراً وَذَنْباً مَغْفُوراً وَعَمَلاً صاَلِحاً مَقْبُولاً وَتِجاَرَةً لَنْ تَبوُرَ، ياَ عَالِمَ ماَ فىِ الصُّدُورِ أخْرِجْناَ ياَ أللهُ مِنَ الظُّلُماَتِ إلىَ النُّورِ، أللَّهُمَّ إنِّي أسْألُكَ مُوجِباَتِ رَحْمَتِكَ وَعَزاَئِمَ مَغْفِرَتِكَ وَالسَّلاَمَةَ مِنْ كُلِّ إثْمٍ وَالْغَنِيمَةَ مِنْ كُلِّ بِرٍّ، والْفَوزَ بِالْجَنَّةِ وَالنَّجَاةَ مِنَ النَّارِ، رَبِّ قَنِّعْنيِ بِماَ رَزَقْتَني وَبَارِكْ ليِ فِيماَ أعْطَيْتَنيِ، وَأخْلِفْ عَلىَ كُلِّ غاَئِبَةٍ ليِ مِنْكَ بِخَيْرٍ، رَبَّناَ آتِناَ فىِ الدُّنْياَ حَسَنَةً وَفىِ الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِناَ عَذَابَ النَّارِ، وَأدْخِلْناَ الْجَنَّةَ مَعَ الأبْرَارِ ياَ عَزِيزُ يَا غَفَّارُ ياَرَبَّ الْعاَلَمِينَ .

Sübhanellahi vel hamdulillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber, vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim, vessalatü vesselamu ala rasulina muhammedin sallallahu aleyhi vesellem, Allahumme imanen bike ve tasdikan bi kitabike ve vefaen biahdike vettibaen lisünneti nebiyyike ve habibike muhammedin sallallahu aleyhi vesellem. Allahümmecalhu umreten mebruren ve sa’yen meşkuren ve zenben mağfuren ve amelen salihan makbulen ve ticaraten len tebur, ya alime ma fissudur ahricna ya Allahu minezzulumati ilennur, Allahumme inni es’eluke mucibati rahmetike ve azaime mağfiretike ves-selamete min külli ismin vel ğanimete min külli birrin, vel fevze bil cenneti vennecate minennar, Rabbi kanni’ni bima razaktenii ve barikli fima a’tayteni, vehlif ala külli ğaibetin li minke bihayrin,
Rabbena atina fiddünya haseneten ve fil ahireti haseneten ve kina azabennar, ve edhilnel cennete maal ebrar ya azizu ya gaffar ya rabbel alemin.

“Allah’ım! Senin rızan için yapmakta olduğum umremi kabul eyle. Bu husustaki gayretlerimi sen takdir eyle ve mükafatlandır. Günahlarımı affeyle, amellerimi kabul olmuş salih amellerden eyle. Maddi ve manevi ticaretimi kazançlı eyle. Ey kalplerin ve gönüllerinin gizlediği her şeyi bilen Allah’ım! Beni cehalet karanlıklarından çıkart, imanın ve ilmin aydınlığına kavuştur. Allah’ım! Senden rahmetini ve mağfiretini kazandıracak gayreti ve davranışları, her türlü günahlardan uzak kalmayı, yalnızca iyiliklere sahip olmayı, cenneti kazanmayı ve cehennemden korunmayı talep ediyorum. Allah’ım! Bana ihsan ettiğin nimetleri hakkımda hayırlı ve bereketli kıl, verdiğin rızıklara kanaatkar eyle. Hakkımda hayırlı olup da benim bilemediğim her türlü güzellikleri nasip eyle.”

5. Şavtta okunacak dua

سُبْحَانَ اللَّهِ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ وَلاَ إلَهَ إلاَّ اللَّهُ وَاللَّهُ أكْبَرْ، وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إلاَّ بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيم، وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم، أللَّهُمَّ إيمَانًا بِكَ وَتَصْدِيقًا بِكِتَابِكَ وَوَفَاءً بِعَهْدِكَ وَاتِّبَاعًا لِسُنَّةِ نَبِيِّكَ وَحَبِيبِكَ مُحَمَّدٍ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم، أللَّهُمَّ أظِلَّنيِ تَحْتَ ظِلِّ عَرْشِكَ يَوْمَ لاَ ظِلَّ إلاَّ ظِلُّكَ، وَلاَ باَقِيَ إلاَّ وَجْهُكَ الْكَرِيم، وَاسْقِنيِ مِنْ حَوْضِ نَبِيِّكَ سَيِّدِنأَ مُحَمَّدٍ صَلَّي اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ شَرْبَةً هَنِيئَةً مَرِيئَةً لاَ نَظْمَأُ بَعْدَهاَ أبَداً، أللَّهُمَّ إنِّي اسْألُكَ مِنْ خَيْرِ ماَ سَألَكَ مِنْهُ نَبِيُّكَ سَيِّدِناَ مُحَمَّدٌ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ،
وَأعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ ماَ اسْتَعاَذَكَ مِنْهُ نَبِيُّكَ سَيِّدِناَ مُحَمَّدٌ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، أللَّهُمَّ إنِّي أسْألُكَ الْجَنَّةَ وَنَعِيمَهاَ وَماَ يُقَرِّبُنيِ إلَيْهاَ مِنْ قَوْلٍ أوْ فِعْلٍ أوْ عَمَلٍ، وَأعُوذُ بِكَ مِنَ النَّارِ وَماَ يُقَرِّبُنيِ إلَيْهاَ مِنْ قَوْلٍ أوْ فِعْلٍ أوْ عَمَلٍ، رَبَّناَ آتِناَ فىِ الدُّنْياَ حَسَنَةً وَفىِ الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِناَ عَذَابَ النَّارِ، وَأدْخِلْناَ الْجَنَّةَ مَعَ الأبْرَارِ ياَ عَزِيزُ يَا غَفَّارُ ياَرَبَّ الْعاَلَمِينَ.

Sübhanellahi vel hamdulillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber, vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim, vessalatü vesselamu ala rasulina muhammedin sallallahu aleyhi vesellem, Allahumme imanen bike ve tasdikan bi kitabike ve vefaen biahdike vettibaen lisünneti nebiyyike ve habibike muhammedin sallallahu aleyhi vesellem. Allahumme ezilleni tahte zilli arşike yevme la zille illa zilluke vela bakiye illa vechukel kerim, veskıni min havzi nebiyyike seyyidina muhammedin sallallahu aleyhi ve selleme şerbeten henieten merieten la nazmeu ba’deha ebeden,
Allahumme inni es’eluke min hayri ma seeleke minhu nebiyyuke seyyiduna muhammedun sallallahu aleyhi ve sellem, ve euzu bike min şerri mesteazeke minhu nebiyyuke seyyiduna muhammedun sallallahu aleyhi ve sellem. Allahumme inni es’elukel cennete ve naimiha vema yukarribuni ileyha min kavlin ev fi’lin ev amelin, ve euzu bike minennari vema yukarribuni ileyha min kavlin ev fi’lin ev amelin. Rabbena atina fiddünya haseneten ve fil ahireti haseneten ve kina azabennar, ve edhilnel cennete maal ebrar ya azizu ya gaffar ya rabbel alemin.

“Allah’ım! Seni bütün noksan sıfatlardan tenzih ve tesbih ederim. Ey Rabbim! Hamd sana mahsustur, senden başka ilah yoktur ve sen en büyüksün. Ey yüce ve Azim olan Allah’ım! Emirlerine uymam ve yasaklarından sakınmam için gerekli güç ve kuvvet ancak sendedir. Razı olacağın şekilde olmamı bana nasip eyle. Salat ve selam, senin Rasulün Hz.Muhammed (s.a.v.)’in üzerine olsun. Allah’ım! Senin yüce zatın dışında hiçbir şeyin baki kalmadığı, senin arşının gölgesinden başka hiçbir sığınağın olmadığı mahşer gününde, beni arşının gölgesinde koru ve himaye eyle.
Efendimiz Hz.Muhammed (s.a.v.)’in Kevser havuzundan kana kana içmeyi, bir daha susuzluk hissetmeyecek miktarda nasip eyle. Allah’ım! Sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v.)’in senden istediği bütün güzellikleri ben de istiyorum, nasip eyle. Bütün şerlerden ve kötülüklerden sana sığınıyorum, muhafaza eyle. Allah’ım! Senden cenneti, cennet nimetlerini, ona kavuşmama vesile olacak şekilde sözler, işler ve davranışlar talep ediyorum, ihsan eyle. Cehennemden ve cehenneme gitmeme sebep olacak her türlü günah, söz ve davranışlardan sana sığınıyorum, beni uzaklaştır.”

6. Şavtta okunacak dua

سُبْحَانَ اللَّهِ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ وَلاَإلَهَ إلاَّ اللَّهُ وَاللَّهُ أكْبَرْ، وَلاَحَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إلاَّ بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيم، وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم، أللَّهُمَّ إيمَانًا بِكَ وَتَصْدِيقًا بِكِتَابِكَ وَوَفَاءً بِعَهْدِكَ وَاتِّبَاعًا لِسُنَّةِ نَبِيِّكَ وَحَبِيبِكَ مُحَمَّدٍ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم، أللَّهُمَّ إنَّ لَكَ عَلَيَّ حُقُوقاً كَثِيرَةً فِيماَ بَيْنيِ وَبَيْنَكَ، وَحُقُوقاً كَثِيرَةً فِيماَ بَيْنيِ وَبَيْنَ خَلْقِكَ، اللَّهُمَّ ماَكَانَ لَكَ مِنْهاَ فَاغْفِرْهُ لىِ وَماَ كاَنَ لِخَلْقِكَ فَتَحَمَّلْهُ عَنيِّ وَأغْنِنيِ بِحَلاَلِكَ عَنْ حَراَمِكَ وَبِطاَعَتِكَ عَنْ مَعْصِيَتِكَ، وَبِفَضْلِكَ عَمَّنْ ٍسِواَكَ، ياَ واَسِعَ الْمَغْفِرَةِ، أللًّهُمَّ إنَّ بَيْتَكَ عَظِيمٌ وَوَجْهَكَ كَريِمٌ، وَأنْتَ ياَ أللهُ حَليِمٌ كَرِيمٌ عَظِيمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي، رَبَّناَ آتِناَ فىِ الدُّنْياَ حَسَنَةً وَفىِ الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِناَ عَذَابَ النَّارِ، وَأدْخِلْناَ الْجَنَّةَ مَعَ الأبْرَارِ ياَ عَزِيزُ يَا غَفَّارُ ياَرَبَّ الْعاَلَمِينَ .

Sübhanellahi vel hamdulillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber, vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim, vessalatü vesselamu ala rasulina muhammedin sallallahu aleyhi vesellem, Allahumme imanen bike ve tasdikan bi kitabike ve vefaen biahdike vettibaen lisünneti nebiyyike ve habibike muhammedin sallallahu aleyhi vesellem. Allahumme inne leke aleyye hukukan kesiraten fima beyni ve beyneke, ve hukukan kesiraten fima beyni ve beyne halkike, Allahumme ma kane leke minha feğfirhu li vema kane lihalkike fetehammelhu anni ve ağnini bi halalike an haramike ve bi taa’tike an ma’siyetike, ve bi fadlike ammen sivake, ya vasial mağfireti, Allahumme inne beyteke azimun, ve vecheke kerimun, ve ente ya Allahu halimun kerimun azimun tuhibbul afve fa’fu anni, Rabbena atina fiddünya haseneten ve fil ahireti haseneten ve kina azabennar, ve edhilnel cennete maal ebrar ya azizu ya gaffar ya rabbel alemin.

“Allah’ım! Seni bütün noksan sıfatlardan tenzih ve tesbih ederim. Ey Rabbim! Hamd sana mahsustur, senden başka ilah yoktur ve sen en büyüksün.
Ey yüce ve Azim olan Allah’ım! Emirlerine uymam ve yasaklarından sakınmam için gerekli güç ve kuvvet ancak sendedir. Razı olacağın şekilde olmamı bana nasip eyle. Salat ve selam, senin Rasulün Hz.Muhammed (s.a.v.)’in üzerine olsun. Allah’ım! Sana kulluk vazifelerimdeki kusurlarım sebebiyle benim üzerimde yüce zatına ait birçok hak vardır, onları bağışla. Aynı şekilde üzerimdeki, kullarına ait olan hakları da sen tekeffül eyle. Ey bağışlaması bol Rabbim! Beni helal şeylerle meşgul eyleyerek, haramlardan koru. Sana itaat eyleyerek, günah işlemekten uzak kıl. İhtiyaç duyduğumda helal şeyleri lütfederek, başkalarına muhtaç olmaktan koru. Allah’ım! Senin evin olan şu Kabe çok yüce bir makamdır. Sen yüce zatınla Kerimsin. Allah’ım! Sen Halimsin, Kerimsin, Azimsin ve affetmeyi çok seversin, beni de affeyle.”

7. Şavtta okunacak dua

سُبْحَانَ اللَّهِ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ وَلاَإلَهَ إلاَّاللَّهُ وَاللَّهُ أكْبَرْ، وَلاَحَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إلاَّ بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيم،
وَالصَّلاَ ةُ وَالسَّلاَ مُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم، أللَّهُمَّ إيمَانًا بِكَ وَتَصْدِيقًا بِكِتَابِكَ وَوَفَاءً بِعَهْدِكَ وَاتِّبَاعًا لِسُنَّةِ نَبِيِّكَ وَحَبِيبِكَ مُحَمَّدٍ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم، أللَّهُمَّ إنِّي أسْألُكَ إيماَناً كاَمِلاً، وَ يَقِيناً صاَدِقاً وَرِزْقاً واَسِعاً وَقَلْباً خَاشِعاً، وَ لِساَناً ذاَكِراً وَحَلاَلاً طَيِّباً، وَ تَوْبَةً نَصُوحاً وَ تَوْبَةً قَبْلَ الْمَوْتِ وَراَحَةً عِنْدَ الْمَوْتِ وَمَغْفِرَةً وَرَحْمَةً بَعْدَ الْمَوْتِ، وَالْعَفْوَ عِنْدَ الْحِساَبِ، والْفَوْزَ بِالْجَنَّةِ وَالنَّجَاةَ مِنَ النَّارِ بِرَحْمَتِكَ ياَ عَزِيزُ ياَ غَفَّارُ رَبِّ زِدْنيِ عِلْماً وَألْحَقْنيِ بِالصَّالِحِين، رَبَّناَ آتِناَ فىِ الدُّنْياَ حَسَنَةً وَفىِ الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِناَ عَذَابَ النَّارِ، وَأدْخِلْناَ الْجَنَّةَ مَعَ الأبْرَارِ
ياَ عَزِيزُ يَا غَفَّارُ ياَرَبَّ الْعاَلَمِينَ .

Sübhanellahi vel hamdulillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber, vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim, vessalatü vesselamu ala rasulina muhammedin sallallahu aleyhi vesellem, Allahumme inni es’eluke imanen kamilen, ve yakinen sadikan ve rizkan vasian ve kalben haşian, ve lisanen zakiren ve halalen tayyiben, ve tevbeten nasuhan ve tevbeten kablel mevti ve rahaten indel mevti ve mağfireten ve rahmeten ba’del mevti, vel afve indel hisabi, vel fevze bil cenneti vennecate minennari bi rahmetike ya azizu ya ğaffar, rabbi zidni ilmen ve elhikni bissalihin, Rabbena atina fiddünya haseneten ve fil ahireti haseneten ve kina azabennar, ve edhilnel cennete maal ebrar ya azizu ya gaffar ya rabbel alemin.

“Allah’ım! Seni bütün noksan sıfatlardan tenzih ve tesbih ederim. Ey Rabbim! Hamd sana mahsustur, senden başka ilah yoktur ve sen en büyüksün. Ey yüce ve Azim olan Allah’ım! Emirlerine uymam ve yasaklarından sakınmam için gerekli güç ve kuvvet ancak sendedir. Razı olacağın şekilde olmamı bana nasip eyle.
Salat ve selam, senin Rasulün Hz.Muhammed (s.a.v.)’in üzerine olsun. Allah’ım! Senden kamil iman, güçlü inanç, bol rızık, sana itaat ederek teslim olmuş kalp, sana ibadet eden beden, seni zikreden dil, temiz ve helal kazanç, hatalarıma pişmanlık, ölüm öncesi makbul tövbe, ölüm anında rahatlık, öldükten sonra rahmet ve mağfiret, hesap meydanında ise affını diliyorum. Cennetini kazanmayı, cehenneminden uzak kalmayı nasip eyle. Ey Aziz ve çok affedici Rabbim! Rahmetinle dualarımı kabul eyle. Allah’ım! Benim ilmimi artır ve kendilerinden razı olduğun salih kullarından eyle.”

Tavafta hızlı yürüyüşün hikmeti nedir?

İbnu Abbas (ra) rivayet ediyor: Resulullah (sas) ve ashabı (ra) Mekke’ye, Medine hummasından bitkin düşmüş bir halde geldiler. Müşrikler (şehirde menfi bir dedikodu yaparak), “Yarın buraya humma hastalığından dermanı kesilmiş ve ondan çok ızdırap çekmiş bir kavim gelecek.” dediler ve (Müslümanların seyrine bakmak için) Hicr’in arkasına oturdular. (Onların hainliğinden vahyen haberdar olan) Resulullah (sas), celadetlerini müşriklere göstermeleri için, Müslümanlara tavafın ilk üç şavtında remel yapmalarını (kısa adımlarla canlı canlı yürümek), iki köşe arasında da adi yürüyüşle yürümelerini emretti. Bu hali gören müşrikler, “Bunlar mı hummanın bitkin düşürdüğünü zannettiğiniz insanlar? Bunlar falan ve falandan daha sağlammış!” dediler. İbnu Abbas (ra) der ki: “Resulullah (sas)’ı ashabına (ra) bütün şavtlarda remel yapmalarını emretmekten alıkoyan şey, onlara duyduğu merhametti.” (Buhari, bu rivayette şu ilaveyi kaydeder: “Resulullah (sas) sulh anlaşması yaptığı sene (umre için) gelince müşriklere kuvvetlerini göstermeleri için “hızlı yürüyün!” diye emretti. Müşrikler bu sırada Kuaykıan Dağı tarafına oturmuş seyrediyorlardı.”) (Buhari, Hacc 55)  erolkarasitelerinin HAC VE UMRE YOLUNDA OLANLARA hediyesidir

wordpress stats

İLETİŞİM
erolkara@msn.com